Taping nebo-li tejpování je metoda, kdy za pomocí speciálních lepících pásek nalepených na kůži v problémové oblasti dochází k pasivní podpoře kloubů a vazů.
Tejpování je častou indikací v oblasti sportovní i terapeutické medicíny. Ve sportu je taping čím dál více využívaný pro stabilizaci kloubních struktur jako prevence proti poškození kloubů a šlach nebo pro posílení stability již narušeného kloubu po úrazech nebo nadměrném a častém přetěžování..
Časté je poškození vazů ve smyslu natržení nebo dokonce přetržení., Vazy jsou součástí kloubů se hojí pevnou vazivovou jizvou, která se často znovu poraní a způsobuje prodloužení vazů. Prodloužené, volné vazy umožní pohyb většího rozsahu než je běžné a tím dochází k opotřebování kloubních chrupavek a dalším degenerativním změnám, které mohou později vyústit až do artrózy.
V rámci terapie se taping užívá jako pasivní podpora, jež má za úkol ulevit namáhanému kloubu a snížit přetěžování dané oblasti. Díky tapingu je poškozená část pohybového aparátu méně náchylná k přetěžování a postižená část je udržována ve fyziologicky optimální poloze.
Speciální techniky tejpování tedy umožňují kloubu pohyb v jeho běžném rozsahu bez překročení bolestivých hranic.
Kromě užití jako podpůrný prostředek při sportu nebo pro terapeutické účely je taping využíván jako korekční prostředek pro drobné deformace. (např. při propadlé nožní klenbě, při vbočeném palci apod.). Dobře také působí na nervový a oběhový systém.
Čím se tejpuje?
Základním materiálem pro tejpování je páska, která je dostupná v kotouči 10 m, různé šíře od 2 do 6 cm, páska se přikládá na oholenou končetinu, při lepení pásek se postižená oblast nestahuje pouze oblepuje.
Jako alternativa tapingu se používá ortéza, napři při zpevnění kolenního kloubu je více doporučována ortéza, u hlezna se naopak upřednosňuje tejpování z důvodu vyšší mechanické pevnosti.
Kdo taping provádí?
Taping pochází z Japonska, zakladatelem je chiropraktik Dr. Kenso Kase. Tuto metodu využívají zejména sportovci-profesionálové, maséři a sportovní lékaři. Celý proces tejpování je poměrně jednoduchý a účinný, ale měla by jej vždy provádět dostatečně kvalifikovaná a zaškolená osoba. Existuje celá řada dostupných školení a kurzů tapingu a také pásky jsou volně prodejné.
Účinky tejpování
- regulace svalového napětí a tím zlepšení svalové funkce
- snížení městnání v krevním a lymfatickém oběhu.
- tlumení bolesti
- podpora funkce kloubů zvýšením stability, korigováním směru pohybu a stimulací proprioreceptorů
- ovlivňuje neuro-reflexní funkce
Využití tapingu
- artrózy
- ochrnutí
- obrna
- bolesti hlavy
- vadné držení těla
- bolesti opěrného systému,
- ischialgie
- bolesti svalů a kloubů
- léčba zánětů, otoků a hematomů
- prevence proti zranění při náročných a namáhavých výkonech a při již dříve poraněných kloubech kde je možnost výskytu volnějších vazů
- ošetření při přetížení kloubu – tenisový loket
- spastická postižení (zvýšení svalového napětí)
- podvrtnutí, vykloubení
- polyneuriopatie
- bolestivá menstruace
- močová inkontinence
Výhody tejpování a nejlepší využitelnost
Mechanická pevnost, ochrana před poraněním. Nedochází k omezením krevního a lymfatického oběhu.
Nevýhody tejpování
Jednorázové využití a páska by měla být nalepena pouze vyškoleným pracovníkem k dosažení maximálního účinku.
Kontraindikace
Nemělo by se tejpovat v místě oděrek nebo čerstvého poranění, dále u přecitlivělosti kůže na lepící pásku