Cvičení
Cvičení a samoléčba je velice důležitý bod a často opomíjený v řadách jiných pracovišť, kde se pacienti léčí. Pohyb pro člověka s lymfedémem je velice důležitý pro udržování těla v určitém stádiu kondice, cvičení pomáhá ke správnému toku lymfy (zévní svalová pumpa). Při správném nastavení tréninkového programu se dosahuje velice dobrých výsledků. A slouží zejména také jako prevence. V našem centru se tímto zabývají pouze specializovaní pracovníci, kteří dodržují správnou metodiku a postupy.
Cvičební plán se většinou skládá s předem sestavené cvičební kuchařky, kterou pacient dostává při vstupní kontrole u lékaře, která pomáhá taktéž k domácí samoléčbě cvičením. Intervaly a doba cvičení se určuje individuálně. Doplňující cviky a informace se postupně doplňují edukací v průběhu léčby.
Dále speciální a dechová cvičení jsou nedílnou součástí léčby. Cviky jsou na podporu proudění lymfy, cvičení je nutné provádět s bandáží. Vhodný je také pohyb jako je pohyb ve vodě – akvaterapie, vycházky s trekovými holemi (nording walking), jóga, volné procházky aj.
Samoléčba
Farmakoterapie
V celkové medikamentózní léčbě lymfedému osvědčují léky Wobenzym. U lymfedému v pokročilém stádiu se osvědčily lymfokinetické či venotické léky – detralex, ginkofort aj.
Prevence infekce
Patří sem i odřeniny, malé oděrky a drobná poranění, mykózy na všech částech těla, v neposlední řadě defekty nohou zarostlé palce aj.
Radikální antibiotická léčba
Při erysipelu s následnou, alespoň půlroční preventivní aplikací depotního penicilinu.