Kompresi v podobě bandáže ponecháváme v období redukce otoku celodenně. Po ukončení této fáze léčby, po dosažení stabilizovaného klinického stavu končetiny (zhruba po 6 týdnech) pak zajišťujeme zevní kompresi končetiny elastickými punčochami nebo pažními návleky vhodného střihu, svěru a materiálu, zhotovenými v případě potřeby na míru.

Kompresivní návleky

V udržovací fázi Komplexní dekongestivní terapie můžeme nahradit kompresivní bandáž kompresivními návleky. Ty musí být zhotoveny ze speciálního materiálu, který nedráždí kůži, vytváří dostatečnou a dynamickou kompresi ve všech místech postižených lymfedémem. U některých pacientů a pro některé lokality můžeme použít návleky konfekční v atypických či nestandardních případech můžeme nechat ušít kompresivní návlek na míru. Podle současných předpisů zdravotních pojišťoven má pacient právo na nový návlek 1x za 6 měsíců. Existují samozřejmě důvody, kdy je třeba zajistit návlek častěji. V takovém případě se musí pacient dotázat na své příslušné zdravotní pojišťovně nebo si musí návlek uhradit sám.

Někteří pacienti nemohou používat ani návleky na míru. V takovém případě se každodenně musí bandážovat krátkotažnými elastickými obinadly.

Je třeba dát pozor, aby se návlek „nezařezával“ v některých místech (nejčastěji loket, zápěstí), protože by mohl zhoršovat lymfedém pod zářezem. Pokud k tomu dojde, musí neprodleně upozornit lymfoterapeuta nebo ošetřujícího lékaře.

Kontaktujte nás

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš Email (vyžadováno)

Předmět zprávy

Vaše zpráva

Před odesláním opište bezpečnostní kód:
captcha